اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
تابناک:دلیل اعتراضات مردمی چیست؟
Monday, 1st January, 2018  
اشتراک گذاری
تابناک:دلیل اعتراضات مردمی چیست؟ مسئولان برای درک مشکلات مردم یک‌بار شخصا خرید کنند
در این شرایط بهتر است نهادهای دست اندرکار حرف را کنار گذاشته و اقدام عملی برای برداشتن بار از دوش مردم انجام دهند. حتما باید مسئولان محترم سری به بازار بزنند و در جریان مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم قرار بگیرند؛ مسئول و نماینده ای که می خواهد برای مردم قانون گذاری کند، قیمت گذاری کند، نرخ بدهد و مالیات و عوارض بگیرد؛ حتما باید از قیمت ها مطلع باشد و با یک دو دو تا چار تا متوجه شود که چطور ممکن است دخل و خرج مردم به همدیگر بخورد و پس از درک این موضوع اقدامات خود را انجام داده و تصمیم گیری کنند.

بسیاری از مسئولان و کارشناسان خبره سیاسی مشکلات مربوط به معیشت و اقتصاد مردم و جامعه، چالش مربوط به موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و معضلات پیش روی مال باختگان آنها، شکاف طبقاتی و افزایش ادامه دار آن و برخی اقدامات مربوط به افزایش قیمت برخی اقلام مصرفی و قیمت حامل های انرژی در بودجه 97 را باعث یأس، نا امیدی و احساس نارضایتی مردم و شکل گیری برخی اعتراضات می دانند.

به گزارش «تابناک»، همین مشکلات و معضلاتی که مردم برای حل آن وا مانده بودند، در نهایت باعث شکل گیری اعتراضات مردمی و بلند شدن صدای آنها شد که در ابتدا شاید با تصور اینکه اگر این موضوعات را در خیابان فریاد بزنند، منجر به حل مشکلات خواهد شد و به صورت راهپیمایی های مسالمت آمیز می توانند خواسته ها و مطالبات خود را مطرح کنند، دست به اعلام مشکلات از این طریق زدند.

«محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز پس از شکل گیری برخی تجمعات مردمی دلایل این اعتراضات را اینگونه بیان کرد: «مشكل گرانی و چالش مؤسسات مالی و اعتباری جدی است، اما با اتكا به توانمندی‌های درونی قابل‌حل است. دولت و مجلس نباید، با شعارهای منقضی شده، از زیر بار مسؤولیت شانه خالی كنند.»

وی نوشت: «مردم معترض ما هوشیار هستند و صف خود را از معاندین جدا می‌کنند، در هر اعتراضی ممكن است، از منافقین گرفته تا فتنه گران وارد شوند ولی مردم شعارهای آن‌ها را تکرار نمی‌کنند، در مقابل هم دولتی‌ها و مجلسی‌ها، مشكلات را حل كنند، ناکارآمدی‌ها را با حرف نمی‌شود جبران كرد، گران سازی سوخت و دیگر اقلام بدون بالا رفتن درامد مردم كار درستی نیست، دولت و مجلس به اعتراضات مردم پاسخ‌های قانع‌کننده بدهند.»

مخاطب اصلی این اعتراضات هرچه که بود، مسئولان هستند در جایگاه های مختلف؛ مردم مطالبه دارند و مطالبات شان هم به حق است. مردم اکنون درگیر مشکلات جدی در زندگی خود شده اند؛ چه آن کسی که پولش را در موسسات مالی و اعتیاری سرمایه گذاری کرده و حالا مال باخته است و چه کسی که رنج مشکلات اقتصادی در زندگی خود را تحمل می کند و شکاف طبقاتی به شدت او و خانواده اش را آزار می دهد.

به نظر می رسد، رویکرد درست همینی بود که دیروز و روزهای قبل از آن صورت گرفت و مادامی که مردم به صورت مسالمت آمیز مطالبات خود را مطرح کردند؛ هیچگونه برخورد امنیتی و ضربتی با آنها نشد. در حقیقت اصل راهپیمایی های انجام شده برای فریاد زدن خواسته ها و مطالبات مردمی بود، هرچند در چنین شرایطی طبیعتا افراد فرصت طلب و معاندان نظام جمهوری اسلامی دست به کار می شوند و در صدد بهره برداری و رسیدن به مقاصد خود بر می آیند.

بدون شک این پذیرفته نیست که مالباختگان موسسات مالی و اعتباری را سود جود و زیاده خواه بدانیم. مسئول رسیدگی به چنین موسساتی نهادها و دستگاه های ذیربط هستند، اصلا نباید فرصت فعالیت به چنین مجموعه هایی در وهله اول داده می شد که آنها بتوانند با پیشنهادات اغوا کننده، سرمایه مردم را جذب خود کنند. حالا که این فرصت داده شده پس مردم مقصر سرمایه گذاری در چنین بنگاه هایی نیستند و در درجه اول کسانی که مجوز چنین فعالیتی را صادر کرده اند باید مورد بازخواست قرار بگیرند.

از طرفی دولت، مجلس و سایر ارگان های نظام بهتر است پیام اعتراض مردم را گرفته باشند و حتما به آن رسیدگی کنند، اگرچه در ادامه این اعتراضات با مشارکت برخی عوامل راه به بیراهه رفت و مسیر اعتراضات عوض شد، اما در حقیقت مردم از شعار خسته شده اند و به دنبال عمل گرایی از سوی مسئولان هستند، اینکه هر روز درگیر دعواهای سیاسی باشیم و مشکلی از مشکلات اقتصادی مردم را حل کنیم، قطعا مورد انتظار جامعه نیست.

در این شرایط بهتر است نهادهای دست اندرکار حرف را کنار گذاشته و اقدام عملی برای برداشتن بار از دوش مردم انجام دهند. حتما باید مسئولان محترم سری به بازار بزنند و در جریان مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم قرار بگیرند؛ مسئول و نماینده ای که می خواهد برای مردم قانون گذاری کند، قیمت گذاری کند، نرخ بدهد و مالیات و عوارض بگیرد؛ حتما باید از قیمت ها مطلع باشد و با یک دو دو تا چار تا متوجه شود که چطور ممکن است دخل و خرج مردم به همدیگر بخورد و پس از درک این موضوع اقدامات خود را انجام داده و تصمیم گیری کنند.

هرچند پیش بینی می شد به دلیل سوء استفاده برخی از اعتراضات مردمی و بردن آن به سمت سیاسی شدن و طرح شعارهای ساختارشکنانه، این اعتراضات خیلی زود رو به افول بگذارد، اما پایان این ماجرا نباید بازگشت به رویه سابق باشد، بلکه مسئولان امر ضمن شناسایی مشکلات و معضلات مردم و جامعه برای رفع آن بدون هرگونه بیان سخن شعارگونه اقدام عملی انجام داده و در صدد مرتفع کردن آن برآیند.

از طرفی مردم هم باید به هوش باشند که در کنار چنین تجمعات و اعتراضاتی فرصت را از سوء استفاده کنندگان و فرصت طلبان بگیرند. حتما مردم می دانند که آتش زدن شعبه حل اختلاف یا بانک یا خوردهای حمل و نقل عمومی نه تنها کمکی به پیشبرد اعتراض و بیان مشکل نمی کند، بلکه از حل آن هم به دلیل غبار آلود شدن فضا جلوگیری خواهد کرد. البته یقینا این اقدامات توسط مردم عادی و معترضان انجام نشده و کار کسانی است که در صدد سوء استفاده از این فضا بودند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

Comments are closed.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com