تکنولوژی
آیا برای تشکیل حیات، واقعا به DNA نیاز هست؟
Tuesday, 9th December, 2014  
اشتراک گذاری

به گزارش ایسنا، آنزیم‌های مصنوعی جدید از مولکول‌هایی تشکیل‌ شده‌اند که در طبیعت یافت نمی‌شوند و قادر به ایجاد واکنش‌های شیمیایی در آزمایشگاه هستند. یافته‌های جدید مبنی بر بررسی‌های پیشین تیم تحقیقاتی بود که در آن‌، محققان مولکول‌های مصنوعی موسوم به XNAs را تولید کرده بودند و این مولکول‌ها می‌توانستند مانند DNA، اطلاعات ژنتیکی را دخیره یا منتقل کنند.

در تحقیق جدید، تیم علمی با استفاده از این مولکول‌ها به عنوان بلوک‌های سازنده، آنزیم‌های مصنوعی موسوم به XNAzymes را خلق کردند که واکنش‌های ساده مانند برش‌دادن یا متصل‌کردن قطعات کوچک ‌RNA را (درست مانند آنزیمی‌های طبیعی) نیرودهی می‌کنند. تا پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول‌هایی هستند که همراه با پروتئین‌ها اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند و همچنین قادر به تولید آنزیم هستند. با این حال، تحقیق جدید نشان می‌دهد جایگزین‌های ممکنی برای مولکول‌های طبیعی وجود دارند که می‌توانند فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کنند.

حیات در سیارات خارج از منظومه شمسی می تواند بجای RNA از XNA منجر به تکامل گونه های متفاوتی شود.

دانشمندان بر این باورند تولید DNA مصنوعی در گذشته و آنزیم‌های مصنوعی جدید از بلوک‌های سازنده‌ موجود در طبیعت، این احتمال را مطرح می‌کند مبنی بر این که چنانچه حیات بر روی سیارات دیگر وجود داشته باشد، شاید از مجموعه کاملا متفاوتی از مولکول‌ها به وجود آمده باشد و این موضوع تعداد سیارات احتمالی میزبان حیات را افزایش می‌دهد. آنزیم‌های تولیدشده XNAzymes قادر به سرعت‌دهی واکنش‌های ساده مانند برش‌دادن و متصل‌کردن رشته‌های RNA در لوله آزمایشگاهی هستند. یکی از این آنزیم‌ها حتی می‌تواند به رشته‌های مولکول‌های XNA ملحق شود و چنین موضوعی نشان‌دهنده یکی از نخستین گام‌ها برای خلق یک سیستم زنده است.

چون آنزیم‌های مصنوعی XNAzymes بسیار باثبات‌تر از آنزیم‌های طبیعی هستند، دانشمندان معتقدند این مولفه‌ها می‌توانند در طراحی درمان‌های جدید برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها شامل سرطان‌ها و عفونت‌های ویروسی به کار روند. این بیماری‌ها از فرآیندهای طبیعی بدن برای ریشه‌دوانیدن استفاده می‌کنند. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Nature قابل‌مشاهده است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع بیشتر: dailymail , newscientist

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

Comments are closed.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com